Alienware 34F

0
756
Alienware 34F

Jedan od najboljih upravo je postao još bolji. I jeftiniji. Ovaj novi Alienware OLED, bez Nvidia G-Sync hardvera, koji košta znatno manje od originalnog modela. Takođe, izgleda bolje, zahvaljujući sjajnom premazu umesto mat premaza protiv odsjaja koji zaista omogućava da OLED panel zablista. Još uvek je veoma skup, a rezolucija nije idealna ni za konzole ni za računarstvo. Ali za čisto igranje na računaru, ova stvar je apsolutno fantastična.

Kada je Alienware predstavio prvi OLED gejming monitor na svetu, Alienware 34F, bio je zadivljujući. Sada postoji novi model, Alienware 34F, koji se bavi nekim manjim rezervama koje smo imali. Da li dodato „F“ na kraju čini monitor boljim? Alienware je svakako ispravio nekoliko stvari. Koliko god dobar bio stari Alienware 34F, bio je veoma skup. Delimično je to zbog potpune Nvidia G-Sync Ultimate sertifikacije, funkcije koja ne donosi nužno veliku prednost u iskustvu gledanja, ali koja košta dosta zbog potrebe za integracijom Nvidia G-Sync čipa u displej. Originalni model bez „F“ takođe je imao mat premaz protiv odsjaja ekrana koji donekle narušava intenzitet boja i percepciju crnih nivoa na 34-inčnom QD-OLED panelu. Dobra vest je da je Alienware rešio prvi problem i potpuno rešio drugi. Novi Alienware 34 F je prilično jeftiniji od originalnog modela, koji smatramo jednim od najboljih gejming monitora. Cena je 1.099 dolara / 929 funti, što znači da plaćate 200 dolara manje ovde.

Ista rezolucija

Jedna stvar koja se nije promenila je rezolucija. Ostala je 3.440 x 1.440 piksela. To je dobar kompromis za čisto igranje, ali manje pogodan ako želite da monitor koristite i za igre i za opšte računarske zadatke. Novi Alienware 34F je zasnovan na istom QD-OLED panelu koji dobavlja Samsung kao i originalni model. U većini aspekata, specifikacije su identične. Ali postoje neke sitne promene. Osim promene mat premaza u sjajni premaz panela, najuočljivija promena je smanjenje osvežavanja sa 175Hz na 165Hz. To je vrlo mala razlika u iskustvu i verovatno je više povezana sa opravdanjem više cene starijeg modela nego sa tehničkim ograničenjima. Sigurno nećete osetiti razliku između 165Hz i 175Hz tokom igranja.

U svakom slučaju, prethodno pomenuto ukidanje podrške za G-Sync Ultimate nije potpuna mana. Umesto toga, tu je AMD-ov Freesync Premium Pro kao alternativa, što ga čini idealnim ako tražite najbolje monitore kompatibilne sa G-Sync-om i FreeSync-om. Dakle, postoji podrška za adaptivno osvežavanje ne samo za AMD i Nvidia GPU-ove, već i za najnovije Sony i Microsoft konzole.

Samo zapamtite da je rezolucija Alienware 34F monitora 3.440 x 1.440 ultrawide i odnos stranica 21:9 mogu biti problematični za igranje na konzolama. Kao ekran koji se deli između konzolnog i PC gejminga, ovaj monitor ima smisla. Ali za čisto igranje na konzolama, to je previše kompromisno. Dizajn je takođe poznat. U suštini, ovaj jeftiniji model zamenjuje nešto od originalnog belog plastika crnim. I dalje je lep monitor, ali izgubio je malo od premijum „Stormtrooper“ stila u procesu.

Konektivnost

Što se tiče konektivnosti, dobijate par DisplayPort 1.4 interfejsa i jedan HDMI 2.1, ovaj poslednji omogućava igranje na konzolama sa brzinom osvežavanja od 120Hz, dok je akcija od 165Hz ograničena na PC-je. Nema USB-C konektivnosti, što nije veliki problem za gejming, ali malo ograničava višenamensku privlačnost ovog monitora. Osim toga, tu je USB hub, postolje sa mogućnošću podešavanja visine, nagiba i rotacije, kao i dodatak Alienware-ove FX RGB osvetljenosti.

Budući da je originalni Alienware 34 fantastičan, očekivali biste da će i novi F biti sjajan. I bili biste u pravu. Dobijate istu OLED dobrotu kao i pre. Prvo, to znači izuzetno brz odziv piksela koji je više nego vredan mesta na našoj listi najboljih monitora sa visokom brzinom osvežavanja. OK, LCD monitori su postali mnogo brži u poslednjih nekoliko godina. Ali i dalje ne mogu da se takmiče sa iskustvom bez zamagljivanja koje pruža OLED tehnologija panela. Isto važi i za HDR performanse.

OLED paneli efektivno pružaju savršeno osvetljenje po pikselima. Čak ni najbolji LCD monitori sa mini-LED lokalnim zatamnjivanjem nisu ni blizu tako precizni. Ako je išta, HDR iskustvo je još bolje sada zahvaljujući novom sjajnom premazu ekrana. Povećava percepirani kontrast i omogućava QD-OLED panelu da zaista zablista. Videti kako Cyberpunk 2077 radi sa HDR-om na ovom monitoru je praktično definitivno gejmersko iskustvo trenutno, barem u pogledu čistog vizuelnog spektakla. Zaista je nešto posebno, kontrast je jednostavno neverovatan.

Odnos stranica kod Alienware 34F monitora je 21:9 i blaga zakrivljenost ekrana od 1800R malo pomažu. To definitivno pruža veći doživljaj nego konvencionalni ekran odnosom stranica 16:9. Kombinacija relativno skromne rezolucije i osvežavanja od 165Hz takođe ne škodi.

Naravno, nećete dobiti istu oštru sliku tokom igranja kao što biste dobili na, recimo, jednom od najboljih 4K monitora za gejming. Ali zato sa ovom nešto nižom rezolucijom imate pristojnu šansu da postignete glatke framerate-ove u trocifrenom broju. Čak i sa najnovijim grafičkim kartama, 4K stvarno usporava stvari u najnovijim igrama kada su svi vizuelni efekti uključeni.

Svetlina ekrana

Još jedna snažna tačka, barem u poređenju sa OLED standardima, je svetlina celog ekrana. Prvo, ovaj monitor izgleda prilično živahno bez obzira na to koliko delova ekrana prikazuje svetle objekte. To se ne može reći za sve OLED ekrane.

Osvetljenje ovog Alienware monitora malo opada kada je, otprilike, tri četvrtine ili više ekrana uključeno i prikazuje nešto svetlo. Ali to je jedva primetno i nije tako loše kao kod monitora sa OLED panelima od LG-a umesto Samsunga, gde je vidljivo loša svetlost celog ekrana.

Ono u čemu ovaj monitor sa Samsung-ovim panelom nije toliko dobro je opšte korišćenje računara. Delimično zbog toga što u ovoj cenovnoj kategoriji možete birati između različitih veličina, oblika i rezolucija. Panel od 34 inča sa rezolucijom 3.440 x 1.440 piksela ne pruža baš visoku gustinu piksela, nažalost.

Stvari postaju još gore jer Samsung-ova QD-OLED tehnologija koristi trouglasti RGB podpiksel umesto vertikalno prugastog RGB-a. To ne pomaže pri renderovanju fontova u operativnom sistemu Windows, gde se oslanja na konvencionalnu strukturu podpiksela za izuzetno lep i oštar tekst.

Da budemo jasni, fontovi ne izgledaju užasno. Samo su malo mekši nego što biste očekivali. To nije bitno za gejming, ali to malo narušava ovaj ekran kao sveobuhvatno rešenje.

Takođe, ako se brinete o „burn-in“ efektu na OLED monitoru, istina je da su ovi rani OLED paneli suviše novi da bi se doneli konačni zaključci. Postoje neki dokazi da su Samsung-ovi QD-OLED paneli možda podložniji nego LG-ova alternativa. Ali to nije definitivno. U svakom slučaju, od Alienware-a dobijate trogodišnju garanciju koja pokriva „burn-in“. Dakle, to je ohrabrujuće.

Kada bismo nešto želeli da promenimo kod prvobitnog Alienware OLED monitora, to bi bila matirana protivsjajna prevlaka. Ona je sprečavala OLED tehnologiju da pokaže svoje pravo lice.

Alienware je to ispravio sa ovim revidiranim „F“ modelom zahvaljujući sjajnoj prevlaci. Rezultati su zapanjujući. Ovo je sada tačno onakav OLED doživljaj kakav smo se nadali. HDR vizueli su fantastični, a brzina je izvanredna. Za gejming na PC-u, jednostavno je sjajno.

To je posebno impresivno s obzirom na to da zapravo plaćate manje za ovaj model zahvaljujući delimičnom izbacivanju podrške za Nvidia G-Sync Ultimate. Takođe, preferiramo Samsung QD-OLED panel tehnologiju u odnosu na LG opciju. Ona je svetlija i doslednija u kontekstu gejminga na PC-u.

Ipak, ovo je i dalje veoma skup panel i ima neka ograničenja. Odnos stranica i rezolucija nisu najbolje rešenje za konzolno igranje. Gustina piksela i struktura podpiksela malo narušavaju kvalitet slike prilikom osnovnih računarskih aktivnosti.

Na kraju ove recenzije, ovo je naš finalni zaključak:

Prednosti:

  1. Sjajni OLED panel: OLED tehnologija pruža žive boje, duboke crne nijanse i visoke kontrastne odnose. Sjajna površina dodatno poboljšava vizuelnu privlačnost i celokupno iskustvo gledanja.
  2. Izuzetno brz odziv piksela: Brzo vreme odziva piksela osigurava da brz sadržaj, poput akcionih filmova ili video igara, izgleda glatko i bez zamagljenja pokreta.
  3. Dobra puna svetlina ekrana: Dovoljna svetlina je važna za udobno gledanje u različitim uslovima osvetljenja. Ekran sa dobrom punom svetlinom omogućava jasnu vidljivost čak i u svetlim okruženjima.

Nedostaci:

  1. Privatnost za 34-inčni ultrawide ekran: Zbog veće veličine ekrana, mogu postojati brige u vezi privatnosti prilikom rada sa osetljivim ili poverljivim informacijama. Veći uglovi gledanja mogu olakšati drugima da vide sadržaj ekrana sa različitih pozicija.
  2. Nije preterano visoka rezolucija: Ovo ukazuje da ekran možda ne pruža veoma visoku rezoluciju. Niža rezolucija može rezultirati manje oštrim detaljima i manjkom detalja u vizuelnom sadržaju.
  3. Nesandardna struktura podpiksela: Struktura podpiksela se odnosi na to kako su pojedinačni pikseli sastavljeni od podpiksela (obično crvenih, zelenih i plavih). Nesandardna struktura podpiksela može imati posledice po tačnost boja, kvalitet slike ili kompatibilnost sa određenim softverom ili sadržajem.

Izvor: IT Network

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here