Proaktivni saveti za zaštitu podataka dok radite u pokretu

0
525

Broj Amerikanaca koji rade na daljinu se utrostručio sa 5,7 na 17,9 odsto između 2019. i 2021. godine. Za neke je to podrazumevalo rad u udobnosti doma, dok su drugi izabrali podsticajnija okruženja. 

Prema nedavnom istraživanju firme BDG Studios/OnePoll od preko 1000 pripadnika generacije Z širom Sjedinjenih Država, blizu 10 odsto ispitanika je navelo da im je omiljeno mesto za rad van kancelarije, kafić ili restoran. 

Bilo je učesnika koji su dali i živopisnije odgovore, kao što su groblje, kabina u javnom toaletu, određeni lanci picerija sa mehaničkim lutkama koje deca obožavaju, čak i cirkusi. 

„Radio sam na daljinu tokom TV snimanja gde sam bio angažovan kao statista, pa sam mogao veliki deo svog „pravog“ posla da obavim preko laptopa“, rekao je jedan od učesnika u istraživanju.

Iako su neka od ovih mesta originalna (najblaže rečeno), ona postavljaju i neka ozbiljna pitanja kad je reč o sajber bezbednosti. Od ukupnog broja učesnika, 61 odsto je reklo da čuvaju poslovne fajlove na ličnim uređajima, a 63 odsto da se povezuju na prvu dostupnu javnu Wi-Fi mrežu koju nađu. 

Možda vam se čini da je korišćenje javne Wi-Fi mreže sasvim u redu, ali povezivanje na nebezbednu mrežu preko nezaštićenog uređaja može vaše podatke da izloži ozbiljnom riziku. Srećom, možete da preduzmete jednostavne korake da zaštitite sebe i svoje informacije. 

Predstavljamo vam nekoliko saveta za ovo:

  • Postavite virtuelnu privatnu mrežu ili VPN za mrežu svoje kompanije. Nakon toga se postarajte da svako ko pristupa mreži kompanije prvo prođe kroz taj VPN.
  • Vodite računa da kompanija koristi Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS) za svoj sajt i povezane aplikacije. Na taj način se podaci za logovanje i druge lične informacije čuvaju skriveni od ljubopitljivaca koje koriste phishing i MITM napade.
  • Bez obzira na to koliko je privlačno, oni koji rade na daljinu treba da biraju mobilni hotspot za korišćenje umesto nebezbednog javnog Wi-Fi naloga. Mobilni hotspot pruža dodatni nivo bezbednosti zahvaljujući Wi-Fi Protected Access 3 (WPA-3) šifriranju. Ova nova funkcija (već instalirana na Samsung Galaxy pametnim telefonima) čini pretraživanje interneta bezbednijim, čak i na javnim mrežama. Ona šifrira najmanje 250MB vašeg internet saobraćaja mesečno, a takođe i blokira aplikacije za praćenje.

Saznajte više na samsung.com.

Ovaj tekst je objavljen na sajtu Inverse 22. decembra 2022. Kliknite ovde za više.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here