AMD EPYC procesori unapređuju CERN-ov sudarač čestica

0
325

Sa nastavljanjem eksplozivne tržišne ekspanzije svojih EPYC procesora, AMD je objavio informaciju da na najnovijoj TOP 500 listi najmoćnijih super-kompjutera na planeti, četiri instalacije u TOP 50, pokreću EPYC procesori druge generacije:

· Mesto br. 7: “Selene” AMD EPYC 7742 bazirani superkompjuter u DGX A100 SuperPOD Nvidia-onj platformi.

· Mesto br. 30 Belenos, jedan od dva BullSequana XH2000 super-kompjutera u Météo-France, nacionalnom meteo servisu Francuske koji pokreće 2ga generacija AMD EPYC procesora,

· Mesto br. 34 Joliot-Curie, napredak na listi baziran na novim podacima za BullSequana XH2000 sistem koji koristi 2gu generaciju AMD EPYC™ procesora pri GENCI – Francuskoj nacionalnoj organizaciji za super-računarstvo,

· Mesto br. 48 Mahti, BullSequana XH2000 supercomputer koji pokreće druga generacija AMD EPYC processor pri finskom centru za nauku i tehnologiju.

Vrhunac uspeha 2-ge generacije AMD EPYC procesora jeste odluka CERN-a da odabere Gigabyteove servere bazirane na najmoćnijim AMD EPYC 7742 procesorima kako bi se LHC (Veliki Hadronski Sudarač) mogao unaprediti za ponovno uključivanje sledeće godine u eksperimentu koji treba da otkrije tajnu kreiranja materije, a samim tim i poznatog univerzuma, neposredno nakon Velikog Praska. Prilikom procesa sudaranja dva neutrona, nastaje nepojmljivih 40 terabajta podatak u samo jednoj sekundi! Jedino AMD EPYC procesori druge generacije i platforma mogu da „sažvaću“ tu količinu podataka dovoljno brzo.

Zašto se CERN odlučio baš za AMD EPYC procesore objašnjava Niko Neufeld:

„Nemamo računarsku moć Googlea ili Facebooka, ali AMD EPYC CPU omogućava nam procesiranje u relativno malom i kompaktnom sistemu. To nije bilo moguće pre 10-15 godina. Sada ima prostora za rast. Sa istom EPYC tehnologijom moguće je udvostručiti naš kapacitet u istom prostoru. Naši planovi za naredne godine su da povećamo detektore i senzore, a EPYC nam omogućava da učinimo više.“

Ono što je druga generacija AMD EPYC procesora postigla, utabalo je put za treću generaciju, koja stiže krajem ove godine! UniverzitetSavezne Države Indijane će svoj novi superkompjuter – Jetstream 2, performansi od 8 PetaFLOPS-a, bazirati na 3-ćoj generaciji AMD EPYC procesora i koristiti ga za AI, društveni inženjering i COVID-19 istraživanje.

Purdue Univerzite, takođe u Saveznoj državi Indijani će svoj „Anvil“ superkompjuter bazirati na AMD EPYC procesorima treće generacije.

Ovo su samo prve institucije koje će koristiti EPYC 3-će generacije, a kako se dan lansiranja procesora bude približavao, biće poznati još mnogi partneri, kako iz javnog, tako i iz komercijalnog sektora.

Svakako najmoćniji sistem koji će koristi ove procesore je „Frontier“ superkompjuter namenjen američkom ministarstvu energetike, a čije će projektovane performanse biti 1,5 ExaFLOPS-a, što će ovaj AMD pokretani superkompjuter učiniti najbržim na planeti, kada bude pušten u rad iduće godine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here