Istraživači sa Univerziteta Northwestern razvili su bioelektrični implantat koji može da otkrije temperaturne fluktuacije koje se obično dešavaju neposredno pre nego što telo odbije transplantaciju organa. Senzor je manji od nokta, a debljine je svega 220 mikrometara.
Senzori budućnosti
Ova nova tehnologija senzora je dovoljno tanka da može da se nalazi direktno na vlaknastom sloju bubrega – nazvanom bubrežna kapsula – koja okružuje i štiti organ. Uređaj radi tako što kontinuirano prati promene protoka krvi i temperature. Ugrađeni termometar može da oseti povećanje od svega 0,004 stepena Celzijusa. Kada se otkrije nepravilnost, senzor, koji sadrži mikro dugmastu bateriju za napajanje, koristi Bluetooth da upozori pacijenta ili lekara putem pametnog telefona ili tablet uređaja o novonastaloj situaciji. Svako povećanje obično signalizira upalu koja je potencijalni znak odbacivanja transplantata.
Nakon bilo koje operacije koja uključuje transplantaciju organa, rizik od odbacivanja implanta je visok. Senzor je razvijen posebno za transplantaciju bubrega, ali bi mogao da radi i sa drugim organima, uključujući jetru i pluća. Transplantacije bubrega u SAD su u porastu poslednjih 20 godina i obično se preporučuju ljudima koji neće moći da žive bez dijalize. Američki fond za urinarna oboljenja navodi da se akutno odbacivanje transplantacije bubrega mesec dana nakon operacije dešava kod oko pet do dvadeset posto pacijenata koji prođu proceduru transpantacije.
Brza reakcija
Zbog toga je ključno otkriti odbacivanje transplantata na vreme, koje se dešava kada imuni sistem vašeg tela tretira novi organ kao strani objekat i napada ga. Ako zdravstveni radnik otkrije znake odbacivanja dovoljno rano, medicinska intervencija može sačuvati novi organ u novom domaćinu. Istraživači sa severozapada rekli su da je uređaj otkrio znake upozorenja o odbacivanju organa tri nedelje ranije od trenutnih metoda praćenja. Trenutni „zlatni standard“ za otkrivanje odbacivanja je biopsija, gde se uzorak tkiva ekstrahuje iz transplantiranog organa i zatim analizira u laboratoriji. Međutim, biopsije su invazivne i mogu izazvati krvarenje i povećati rizik od infekcija.
Uprkos razvoju ovakvog inovativnog proizvoda prvog takve vrste, istraživači sa Univerziteta Northwestern još uvek imaju dug put ka potpunom usavršavanju proizvoda. Tek treba da se testira na ljudima u kliničkom okruženju pre nego što može da ide na hirurško tržište.
Džon A. Rodžers iz Northwestern-a, stručnjak za bioelektroniku koji je vodio razvoj uređaja, rekao je u izjavi da njegov tim sada procenjuje načine za punjenje dugmaste baterije tako da može da traje doživotno.
Izvor vesti: engadget