Istraživačka IT kompanija Gartner saopštila je da očekuje da će se rast globalne prodaje poluprovodnika usporiti 2022. godine.
Globalna recesija
Rastuća inflacija i veći troškovi energije i goriva vrše ogroman pritisak na raspoloživi prihod potrošača. Uticaj na potrošnju elektronskih proizvoda kao što su računari i pametni telefoni su veliki, saopštila je kompanija.
Predviđa se da će globalni prihodi od poluprovodnika porasti za 7,4 odsto u 2022. godini na 639,2 milijarde dolara. To je dosta manje u odnosu na prethodnu prognozu rasta od 13,6 odsto i u poređenju sa rastom od 26,3 odsto prošle godine.
Sledeće godine, Gartner očekuje da će se prihod od čipova smanjiti na 623,1 milijardu dolara.
„Lako može biti gore od toga ali će verovatno takva situacija biti do kraja sledeće godine. Zatim će se tržište polako oporaviti 2024.godine“, rekao je Richard Gordon, potpredsednik Gartner-a.
Veća potražnja za pametnim telefonima i računarima tokom pandemije preplavila je fabrike čipova, što je dovelo do nestašice u drugim industrijama, povećanja cena i odlaganja proizvodnje. Međutim, očekuje se da će isporuke mobilnih telefona u 2022.godini pasti sa 1,57 milijardi jedinica na 1,46 milijardi jedinica.
Kada se milioni mobilnih telefona povuku sa tržišta, tržište prelazi u preveliku ponudu i cene čipova imaju tendenciju da dramatično padaju, rekao je Gordon.
Takođe, u kontekstu nestašice čipova, EU i SAD su najavile velike planove za subvencije da privuku proizvođače čipova kao što je Intel da grade fabrike kako bi smanjili zavisnost od azijskih dobavljača.
Dok su TSMC, najveći ugovorni proizvođač čipova na svetu i proizvođač ASML prijavili dobre rezultate, proizvođač čipova Micron upozorio je na pad. Neki svetski proizvođači, kao što su Hyundai Motor Co, Nokia i ABB navode da se bliži ublažavanje nestašice.
Ograničenja u snabdevanju su i dalje prisutna u nekim sektorima, kao što je 5G oprema ali bi tržište trebalo da bude u boljoj formi u prvoj polovini sledeće godine, rekao je Gordon.
Izvor: PC Press