Kaspersky je otkrio da sajber kriminalci uveliko koriste interesovanje vezano za nedavnu bioskopsku premijeru filma „Džoker: Ludilo u dvoje” kako bi izveli onlajn fišing prevare. Obožavaoci, željni da što pre pogledaju novi film putem interneta, rizikuju da budu prevareni i da im budu ukradeni osetljivi lični podaci i novac.
Stručnjaci iz kompanije Kaspersky identifikovali su fišing prevare povezane sa ovim filmom. Prvi primer uključuje lažnu ponudu za pretplatu kako bi korisnici mogli besplatno da gledaju film. Na lažnom sajtu, od korisnika se traži da unesu podatke sa svoje kreditne kartice kako bi se prijavili, dok obećani film nikada nije dostupan. Prevaranti tako dobijaju pristup podacima o kartici žrtve i mogu ih koristiti za lažne transakcije ili ih mogu prodati na dark webu.
Identifikovan je još jedan tip prevare koji koristi popularnost “Džoker” brenda, a koji žrtve uvlači u lažne investicione šeme, nagradne igre ili slične zamke. Sajber kriminalci kreiraju fišing sajtove tvrdeći da nude besplatan pristup filmu. Kada korisnici pokušaju da pokrenu video, preusmeravaju se na druge stranice – često promovišući brze i lake načine zarade, nudeći mogućnost učešća u nagradnim igrama ili obećavajući druge profite. U slučajevima koje je otkrio Kaspersky, korisnici su podstaknuti da unesu svoje lične podatke – kako bi ih prevaranti kontaktirali sa lažnim investicionim prilikama. U sklopu ovog procesa, oni pozivaju korisnike da ostave podatke o kreditnoj kartici radi, na primer, isplate nagradnog dobitka.
„Dugo očekivana izdanja poput ovoga uvek podrazumevaju ogroman broj ljudi koji traži načine da što ranije pristupe filmu, pa tako raste i rizik da postanu žrtve ovakvih prevara. Preporučujemo korisnicima da pažljivo provere gde unose osetljive informacije i instaliraju pouzdan antivirus softver koji može upozoriti na sumnjive ili zlonamerne sajtove,” kaže Olga Svištunova, stručnjak za bezbednost u kompaniji Kaspersky.
Da bi se zaštitili od rizika povezanih sa fišing prevarama, fanovi filma „Džoker” trebalo bi da preduzmu povišene mere predostrožnosti. Stručnjaci iz kompanije Kaspersky preporučuju:
- Budite oprezni – Pazite na sumnjive emailove, poruke ili sajtove koji nude ekskluzivne ponude ili besplatne usluge. Uvek proverite izvor pre nego što delite lične ili finansijske podatke.
- Zaštitite lične podatke – Budite obazrivi pri davanju osetljivih informacija na internetu, poput adrese, broja telefona ili finansijskih podataka, i koristite samo bezbedne platforme.
- Proverite bezbednost sajta – Uverite se da sajtovi imaju bezbedne konekcije traženjem “https://” u URL-u i simbola katanca u adresnoj traci.
- Koristite sigurnosna rešenja – Oslonite se na pouzdane sigurnosne alate kao što je Kaspersky Premium, koji identifikuje zlonamerne i phishing sajtove.
- Verujte pouzdanim izvorima – Držite se zvaničnih sajtova, ovlašćenih prodavaca i pouzdanih izvora kako biste izbegli prevare.