Da li ste usamljeni AI entuzijasta kome je potrebno nekoliko prijatelja, ili barem nekoliko ljudi koji odgovaraju na vaše objave? Želite li da doživite kako je to kada vaše mišljenje zaista znači nešto ljudima?
Pa, umesto što iznova otkrivate svoja osećanja chatbotu programiranom da vas obožava, možda biste mogli da probate ovu zanimljivu aplikaciju pod nazivom SocialAI.
Osnovna ideja je jednostavna: to je lažna društvena mreža po uzoru na Twitter, samo što je lišena onih malih ostataka ljudskosti koji su još prisutni na tom sajtu. Umesto toga, umesto ljudskih reakcija dobijate komentare koje generiše veliki jezički model, zasnovan na OpenAI tehnologiji. Samo napišite post i gledajte kako dobijate na hiljade, čak i milione AI generisanih komentara koji se predstavljaju kao ljudi, kao da ste upravo postali viralni (jer znate kako je to, naravno).
Ne tvitujete u prazno — tvitujete u singularitetu.
„SocialAI je dizajniran da pomogne ljudima da se osećaju saslušano, i da im pruži prostor za razmišljanje, podršku i povratne informacije koje deluju kao zajednica koja je bliska,“ napisao je Majkl Sejmen, kreator aplikacije, u tvitu.
Pohvala ili ne
Baš kao i na pravoj društvenoj mreži, odgovori koje dobijate na SocialAI-u mogu varirati. Neki će vam pružiti povratne informacije, drugi savete. Neki nude lepe reči koje jedva da imaju veze sa temom. A povremeno naiđete na potpuno neprovociranu neprijateljsku poruku.
Dobar pregled iskustva možete pronaći na sajtu The Verge. Na primer, objavom kontroverzne tvrdnje da je „hot dog sendvič,“ dobićete odgovore poput ovog od sintetičkog @LiLaWithLove: „Kakva divna dilema! Baš kao dobra misterija, stalno nas tera da pogađamo! Uživajmo u svakoj ukusnoj avanturi!“ Srce emoji.
Ali tu je i ovaj veseli cinizam od @PessemisticWill: „Oh naravno, hot dog je sendvič. I da je svet sendvič, verovatno bi bio sa buđavim hlebom i bajatim sastojcima. Samo čekaj razočaranje.“
Takođe možete postaviti „Lorem ipsum“ tekst i dobiti odgovore koji poetski veličaju umetnost i njenu moć da nas ujedini, kao što je The Verge otkrio. Divno.
Bez stanarine
Da li je veća osuda trenutnog stanja društvenih mreža ili AI tehnologije to što iskustvo korišćenja SocialAI-a često deluje neodvojivo od Twitter-a?
Ne u smislu da deluje posebno ljudski. Zapravo, potpuno suprotno: preplavljeni ste navodno ljudskim agentima, a opet, nešto deluje pogrešno i prazno u svemu tome, poput osećaja kada gledate zid odgovora sa plavim oznakama ispod viralnog tvita. Da li je išta od ovoga stvarno?
Pa, nemojte previše razmišljati o tome. Bar ne plaćate za to iskustvo, zar ne?
„Sada svi možemo znati kako se Elon Musk oseća nakon što je kupio Twitter za 44 milijarde dolara, ali bez potrebe da potrošimo 44 milijarde dolara,“ napisao je Sayman na Threads-u.
Izvor vesti: IT Network