Kompanije širom sveta još uvek istražuju kako da integrišu veštačku inteligenciju (AI) u svoje poslovne modele. Za neke industrije, poput muzike i stripova, AI bum već predstavlja pretnju zbog problema sa kršenjem autorskih prava. Međutim, postoji jedan sektor gde su koristi od AI buma očigledne: industrija igara.
Veštačka inteligencija je igrala ulogu u industriji igara mnogo pre nego što je krenula trenutna euforija. Početkom 2020. godine, Sony-jeva tehnologija je već bila korišćena za kreiranje AI agenta koji je mogao da pobedi najbolje vozače na svetu u PlayStation igri Gran Turismo.
Međutim, AI koji se danas dodaje u najnovije igre imaće mnogo direktniji uticaj na poslovanje kompanija za razvoj igara, smanjujući velike budžete koji su istorijski bili potrebni za razvoj svake nove igre. Gejmeri žele visokokvalitetne, hiperrealistične vizuale i imerzivna iskustva u igrama. To zahteva mnogo vremena i resursa, kao i višemilionske budžete za programere i kreatore igara.
Veštačka inteligencija kao spas za gejming industriju
To je bilo tako do sada. Kineske kompanije za igre vode globalne konkurente u korišćenju AI alata kako bi razvoj igara učinile značajno jednostavnijim. Tencent, najveća kineska grupa za igre, koristi generativnu AI tehnologiju koja pomaže programerima igara da brzo generišu animacije i kreiraju realistične trodimenzionalne pozadine i scene za igre. Drugi AI alati za donošenje odluka koriste se za testiranje razvoja igara, simuliranu igru i kreiranje misija i scenarija unutar igre. Druga po veličini grupa, NetEase, takođe je počela da koristi generativnu AI tehnologiju kako bi poboljšala razvoj igara u funkcijama planiranja, dizajna i kodiranja.
Ovo ostavlja više vremena pisacima igara da se fokusiraju na priče video igara, razvijajući likove, dijaloge i detalje o postavci i pozadinskoj priči univerzuma igre—sve ono što AI još uvek ne može da uradi na profesionalnom nivou. Takođe bi trebalo da omogući brže i jeftinije objavljivanje igara. Ovo, zauzvrat, znači više objavljenih igara godišnje, smanjujući rizik od gubitaka zbog jednog neuspeha, kao i smanjenje potrebe za oslanjanjem na nekoliko zastarelih naslova za prihode.
Kineski sektor igara, vredan 40 milijardi dolara, ove godine beleži dobar učinak. Tencent nastavlja da beleži velike prihode od svoje mobilne igre Dungeon & Fighter, koja drži poziciju igre sa najvećom zaradom u Kini. Akcije Tencent-a, kotirane na hongkonškoj berzi, ove godine su porasle za više od četvrtine, lako nadmašivši referentni indeks Hang Seng. Povećanje podržano veštačkom inteligencijom biće dobra vest i za investitore i za ljubitelje igara.
Izvor vesti: IT Network