Ako pratite YouTube, sigurno ste primetili da je veštačka inteligencija (AI) postala sveprisutna u poslednjih godinu dana. Od AI-generisanih slika, preko AI-generisanih voiceover-a, pa sve do potpuno AI-generisanih video sadržaja.
YouTube je obratio pažnju na ovaj trend i zvanično obećao da će zaštititi kreatore na svojoj platformi uz pomoć novih alata.
Poznati Content ID sistem YouTube-a — koji je poznat po tome što uzrokuje paniku među YouTuber-ima kada neko nenamerno zapeva pesmu jer ne žele da im video bude demonetizovan — biće unapređen novim alatima za prepoznavanje AI sadržaja. Content ID će sada moći da pretražuje AI-generisane pevačke glasove bazirane na postojećim izvođačima. Ovaj alat se trenutno usavršava „sa [YouTube-ovim] partnerima,“ sa planom da bude implementiran počevši od 2025. godine.
Šta je sa vrstom AI generacije koja može da kreira slike ili video? YouTube kaže da radi i na tome, „aktivno razvijajući“ tehnologiju koja može da otkrije i upravlja (tj. ukloni) video sadržajima sa AI-generisanim licima baziranim na postojećim osobama. Nema konkretnih rokova kada će ovo postati dostupno korisnicima ili partnerima.
YouTube takođe ističe da se bori protiv sistema koji preuzimaju njen sadržaj za obuku AI modela, što je postalo veoma aktuelna tema. Nvidia je poznata po prikupljanju javno dostupnih video zapisa sa YouTube-a za obuku svojih modela, što može kršiti YouTube-ove uslove korišćenja.
Trening većih modela za generaciju video sadržaja je tema konkurencije u sve više konkurentnoj AI industriji, u kojoj YouTube i Google aktivno učestvuju. Međutim, pojedinačni korisnici i umetnici verovatno su više zabrinuti zbog ciljanog preuzimanja koje je dizajnirano da ukrade i replicira njihov izgled. Razni alati koji se navodno obučavaju na YT podacima lako su dostupni i mogu se postaviti čak i na relativno slabo opremljenim potrošačkim uređajima.
Kako će tačno YouTube sprečiti ovo? Da li je to uopšte moguće? Do sada nije jasno objašnjeno. „Nastavićemo da primenjujemo mere kako bismo osigurali da treće strane poštuju [uslove korišćenja], uključujući stalna ulaganja u sisteme koji otkrivaju i sprečavaju neovlašćen pristup, sve do blokiranja pristupa onima koji preuzimaju sadržaj.“
Važno je napomenuti da uslovi korišćenja YouTube-a ne sprečavaju YT ili njegovog vlasnika Google-a da obrađuju video zapise na platformi za vlastite AI alate. Iako novija ograničenja zahtevaju od kreatora da otkriju korišćenje AI za sintetičke slike, video zapise i glasove, Google je dozvolio OpenAI-u da preuzima sadržaj sa YouTube-a bez pravnih izazova… jer se plašio da postavi standard za AI alate koje je sam razvijao, prema izveštaju New York Times-a iz aprila.
Izvor vesti: IT Network